İnternet Habercisinin Sarı Basın Kartı İsyanı

Şub 22, 2024 | Gazetecilik

İnternet Habercisinin Sarı Basın Kartı İsyanı

Tanıdığı ayrıcalıklarla gazetecilere daha rahat çalışma imkanları sağlamayı vadeden sarı basın kartı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından verilmekte! Sarı basın kartı alabilmek için basın yayın sektöründe çalışmanın yanı sıra bazı özel şartları da yerine getirmiş olmanız gerekir.

Sahiplerinin gazeteci olduğunu belgeler lakin almasının biraz meşakkatli olduğu bu resmi kart, gazetecilerin mesleki geçmişlerini ve gerçekte gazeteci olup olmadıkları inceleyen Sarı Basın Kartı Komisyonu tarafından tanımlanır. Bu kart; sarı, sürekli basın kartı ve basın şeref kartı olmak üzere 3 türdedir.

Sarı basın kartının avantajları nelerdir?

Ulaşımdan indirimli veya parasız olarak yararlanmanın yanı sıra; müze, galeri, sergi, stadyum ve benzeri yerlere ücretsiz olarak girebilirler. Toplantı yerlerine, resmi törenlere, girebilmek ve tabi kartlarını ibraz etmek suretiyle iletişim araçlarından indirimli ve öncelikli olarak faydalanmak avantajları arasındadır. Dilerlerse silah taşıma ruhsatı da alabilirler.

Dijital haberciliğin basın kanunu kapsamına alınmamasının ciddi bir eksiklik olduğunun altını çizen gazeteciler, “kimin gazeteci olup olmadığına birçok ülkede olduğu gibi gazeteci örgütleri ve gazetecilerin karar vermesi gerekir” diyerek bu kartın siyasetin tekelinden çıkması gerektiğini vurguluyor.

Çok sayıda gazetecinin sarı basın kartının iptal edildiği bir dönemde CHP Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç tarafından TBMM’ye kanun teklifi olarak sunulan düzenlemenin kabul edilmeyeceğine “bence” kesin gözüyle bakabiliriz.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz