Haber Sitesini Google News Uyumlu Hale Getirmek

Mar 5, 2024 | Gazetecilik

Haber Sitesini Google News Uyumlu Hale Getirmek

Google Haberler’de yani Google News’da yer almaya karar veren haber sitelerinin bazı kriterleri yerine getirmesi şarttır! Sizler için oluşturduğumuz “yapılması gerekenler” listesini özet halde sunmak ve bazı detayları paylaşmak isteriz.

Bir künye sayfası oluşturmadan evvel rakiplerinizin künye sayfalarını inceleyin. İlkelerimiz, vizyon-misyon, gizlilik politikası, hakkımızda ve iletişim sayfalarınızın profesyonel gözüktüğüne emin olun. Sadece [email protected] benzeri tekdüze bir e-posta yerine; haber, iletişim, muhasebe ve benzeri kırılımlarla ilerlemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Örneğin sitenin sahibi olan kişiyi en imtiyaz sahibi olarak belirterek başlayabilirsiniz. Varsa editörlerinizin isimleri, servis sağlayıcı yani sunucu bilgileri, idari kadro, yine varsa hukuk danışmanınız, reklam anlaşmaları için ilgili e-posta adresi, acil durumlarda irtibat kurulabilmesi için sabit telefon numarası ve adres bilgileri ilk akla gelenler.

Haber Sitesini Google News Uyumlu Hale Getirmek

Haber sitesi ve bloglarının özgün olması; hit odaklı veya tıklamaya teşvik edici şekilde yayın yapmamaları şarttır. Sitenizin özgünlüğü ile ilgili şüpheleriniz varsa başvuru yapmadan önce özgün hale getirmeniz daha isabetli olur. Elbette risk alıp bu şekilde de ilerleyebilirsiniz…

Olası hukuki süreçlerde hızlı aksiyon alabilmek için haber sitelerinin anında ulaşılabilir olmaları gerekir. Bu yüzden e-posta ve telefonlarınız sürekli açık ve aktif olsun. Özgün görseller kullanmaya dikkat edin, alan adınız ve logonuz yine akılda kalıcı olsun.

Google Haberler başvurusunu ilgili bağlantı üzerinden yapabilir, forum kısmı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz. Bu arada hiç canınızı sıkmayın, üstte sıraladığım maddeleri tamamlarsanız emin olun yüzde 85 başvurunuz olumlu sonuçlanır.

Son olarak şunu ifade edeyim. Google başta olmak üzere tüm arama motorları Türkiye’yi spam işler yapılan ülkeler arasında değerlendirdiği için bu tip onay süreçleri biraz vakit alabilir. Endişelenmeyin! Aklınıza takılan sorular olursa lütfen bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz