Haber Sitesi Kurmak İsteyenlere Öneriler
SEO

Haber Sitesi Kurmak İsteyenlere Öneriler

Haber Sitesi Kurmak İsteyenlere Öneriler

Haber sitesi kurmak; başta ajans abonelikleri ve sunucu dahil tüm diğer masraflar düşünüldüğünde son derece pahalı bir uğraş, uzun bir süreç. DMM Turkey olarak sizler için; haber sitesi kurmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktaları toparladık ve tüm süreci özetlemek istiyoruz.

Sunucu Giderleri

Bol trafikli ve gelirli bir haber sitem olacak heyecanıyla geniş bütçelerle işe dahil olan yatırımcılar, yüksek sunucu ve alan adı ücretleriyle karşılaşabiliyor elbette giderle sadece bunlarla sınırlı değil. Tabi ki ücretsiz bir haber teması kullanmayacağınız bir senaryoyla ilerlersek; özgün ve benzersiz bir tema, optimizasyon çalışmaları, reklam, editör ve IT giderleri, TV reklamları, sosyal medya çalışmaları, akıllı cihaz uygulamaları ve lisanslı tüm yazılımlar için ciddi bedeller ödeyebileceğinizi bilmelisiniz.

Editörlük Hizmetleri

Günümüzde haber siteleri, onlarca alt kategorisiyle 7/24 taze içeriklerle beslenmesi gereken canlı yapılar. Home Office çalışmayacaksanız sabit bir ofis daha doğrusu sabit adres, gece ve gündüz editörleri, hukuki danışmanlık hizmetleri ve tüm bunları koordine edecek ciddi bir yönetici ekip şarttır. Reklamlara karşılık fatura kesmeniz gerekeceğinden şirket kurmanız da şarttır. Yeni mezun çalışanlar grubu bularak asgari ücrete çalışmaya ikna ettiğinizde ise kalite düşeceğinden profesyonellerle ilerlemelisiniz bu da giderleri katlayacaktır.

haber sitesi, haber siteleri

Olası Hukuki Sorunlar

Tekzip ve benzeri gibi işlerle, adınıza ve kuruma açılabilecek olası davalarla muhatap olabilecek bir yazı işleri müdürü tanımlamalı, senede bir iki kez adliyelere gidileceğini bilmelisiniz. Elbette tüm idari kadrolar için sigorta giderleri oluşacağını da bir kenara not almalısınız. Mahkeme koridorlarında ifadeler vermek, avukatlarla sorunlarla uğraşmak rahat bir zihin yapısı, epey kabarık bir cüzdan ve bol vakit gerektirir. Tabi haber sitesi kurmak isteyenler genelde hali vakti yerinde gazeteciler veya bunları destekleyen yatırımcılar olduğu için yabancı bir kişinin hiç bir şey bilmeden deneyimsiz olarak sektöre girmesi daha kimbilir ne gibi sorunlar yaratacak.

Kabaca toparladığımız bu hap değerlendirmeyi ve olası aksaklık durumlarını peşinen kabul edenlerin ciddi gelirler beklememesini de ifade etmek gerekir. Atlatma özgün haber ve röportajlarla beslemediğiniz müddetçe; ortalama bir haber sitesini sıfırdan güçlü rakiplerin arasından sıyırmak imkansıza yakındır. Bir haber sitesi kurmak yerine sadece memurlara, sadece doktorlara yoğunlaşabileceğiniz bilgi kaynakları oluşturabilirsiniz. Zamanla genişleyebileceğiniz bu yapılar mali ve idari olarak daha avantajlıdır.

Gerçekten bir haber sitesi kurmak istiyorsanız DMM Turkey’in profesyonellerine güvenebilirsiniz

Yorumlarınız Değerlidir