Haber Sitesi Kurma Maliyeti Ne Kadar?

Nis 23, 2023 | İçerik Pazarlaması

5 yıllık bir alan adı ve ortalama bir hosting (barındırma) ücretinin düşük doz maliyeti çoğumuz tarafından çekici ve karşılanabilir gözüküyor. Hal böyle olunca bir haber sitesinin bir kaç gün içinde kurulabileceği gibi bir hayale kapılıyoruz.

Haber sitelerinin derinliği itibariyle onlarca ana ve alt kategorisi olduğunun farkındayız ve niyetimiz bir haber sitesi sahibi olmak ancak ekibimiz kaç kişiden oluşacak? 7/24 hizmet vermesi beklenen bir haber sitesinin ajans abonelikleri de bulunacağından bunu da bir gider kalemi olarak yazmak gerek.

En azından ilk yılında asgari ücretle çalışmaya razı olacak; yeni mezun, toplamda 6 kişilik bir ekibinizin olacağı senaryoda en ciddi gider kalemi çalışanlar. Bir de editoryal çizginizi belirleyecek deneyimli bir editörünüz olmalı ki haber sitenizi sevk ve idare edebilsin. 7 kişi olduk tebrikler!

Her şey çok güzel giderse saçma paylaşımlı hosting’ler de yetmeyeceğinden müstakil bir sunucu ve yine bu sunucu işlerinden anlayan IT uzmanı ile bir kişi daha arttı ofisimiz.

Ofis, ofis giderleri, hukuki ve finansal destekler, dijital pazarlama & tasarım kimlik işleri ve bunlar için ayrılacak bütçeler düşünüldüğünde ipin ucu elimizden kaçacak gibi ancak işin hakkıyla yapılabilmesi adına asgari gereklilikler bunlar.

Ben tek kişiyim, şimdi ben bir haber sitesi (!) açayım, günde 10-12 haber girerim dediğinizde buna “haber sitesi” değil kişisel blog deniyor.

Bu yazıdaki anafikir ise “içerik”.

Ajans aboneliği dahil diğer tüm yükler yatırımcılar ile bir yere kadar çözülebilir ancak “atlatma haber” dediğimiz kaliteli ve özgün içerikleri üretebilmeniz ve yığınların arasından sıyrılabilmeniz gerekiyor. Bunu yapabilecek misiniz?

Bir çoğumuz, haber sitesi kurarak mikro gelir elde etme peşinde ancak bu noktada haber siteleri için tema satanlar, hosting firmaları, sözde SEO uzmanları ve adlarını editör olarak koyan merdivenaltı yazarlar.

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına geri bildirimleriniz bizim için çok önemli! Yayıncılık tutkunları için özel olarak hazırladığımız yazımızı ve DMM Turkey’i yorumlamanız bizleri motive edecek.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz