En İyi Görsel Pazarlama Stratejileri

Şub 11, 2024 | Dijital Dönüşüm

Dijital Pazarlamada Görsel Strateji

Sosyal medya sayfalarınızda aşağı kayarken ne tür içerikler dikkatinizi çekiyor? Metinler, resimler, videolar veya zıpır zıpır GIF’ler mi?

Gözleriniz paylaşımlarda gezinirken bir görsel dikkatinizi çekiyorsa durursunuz.

En iyi görsel pazarlama stratejisi, marka imajınızın erişimini ve katılımını artırmak için videoların, infografiklerin, resimlerin ve çizelgelerin başarılı bir şekilde harmanlanmasını içerir.

Her pazarlama stratejisi, hedef kitlenin dikkatini çekip tutabilmek için savaşır. Bir tüketicinin yalnızca çevrimiçi işletme içeriğinizi görmesini değil, aynı zamanda okuyup harekete geçmesini istiyorsunuz. Maddelerle devam edelim.

Pazarlamacıların %80’i pazarlama stratejilerinin bir parçası olarak görsel görselleri kullanmayı tercih ederken, %63’ü marka pazarlamasında videoları kullanıyor.

Görsel pazarlama stratejileri, yalnızca makalenize göz atarken bile hedef kitlenizin dikkatini çekmenin harika bir yolu olabilir.

İnsanlar görseli metne tercih ediyor!

Hayatın sırrını da verseniz bin kelimeden fazla olan uzun makaleleri okumak ilgi çekmez.

Herkesin dikkat süresi farklıdır. Aslında, okuyucuların sadece yüzde 20’si bir makaleyi okumayı bitiriyor. Ortalama bir okuyucu ise bir makalenin sadece %25’ini okur. Etkileşimli görsel ve içeriklerde ise sıkı durun bu kalma süre 5 dakikalara kadar çıkabiliyor.

Infographic World tarafından yapılan bir ankete göre tüketicilerin %61’i bilgiyi öğrenmek ve akılda tutmak için en etkili içerik biçimi olarak infografikleri seçti.

Keza Wyzowl, tüketicilerin %72’sinin bir ürün veya hizmet hakkında daha fazla bilgi edinmek için metin okumak yerine video izlemeyi tercih ettiğini belirledi. Yine katılımcıların çoğunluğu ayrıca eğlenceli, eğlenceli ve bilgilendirici videoları tercih ettiklerini söyledi.

Sosyal medya platformlarınızda veya web sitenizde paylaşmak üzere bir görsel seçerken kendinize şunları sorun:

  • İzleyicilerim görsellere nasıl tepki verecek?
  • Görseller değer katıyor mu?
  • Anlamak kolay mı?
  • Resim veya video mesajımı iyileştirip daha fazla açıklıyor mu?
  • Kullanabileceğim daha iyi bir görsel var mı?

Bu arada izleyicilerin yalnızca %25’inin 20 dakikadan uzun bir videoyu izlemeyi bitirebildiği bilgisine sahip olduğumuzu ekleyelim.

Görseller, hedef kitlenizin dikkatini çekmenize ve marka kimliğinizi sağlamlaştırmanıza yardımcı olabilir. Ürününüzü nasıl kullanacağınıza dair uzun bir yazı yazmak yerine görselleri tercih edin.

Süreçle ilgili talimatlar içeren eğlenceli bir bilgi grafiği oluşturabilirsiniz. Alternatif olarak, süreci açıklayan bir video da oluşturabilirsiniz. Videolarınızın çok uzun olmamasına dikkat edin. Ek olarak, Y kuşağının %66’sı sosyal medyada video izledikten sonra markalarla etkileşime giriyor.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz