En Çok Kadınların Kullandığı Sosyal Ağ: Pinterest

Oca 18, 2024 | Sosyal Medya

Pinterest kullanıcılarının Temmuz 2021 itibarıyla dünya genelinde cinsiyete göre dağılımı ciddi veriler sunmakta. Anket döneminde 71,1’i kadın ve yüzde 15’i erkek olan bir sosyal medya platformundan bahsediyoruz.

Yine bir başka veride ABD’li kadınların yüzde 33’ünün çevrimiçi olarak Pinterest’e eriştiği gözlenmiş. Erkekler için ise bu oran yüzde 8. Amerikalılar sosyal medyada günde ortalama otuz yedi dakika harcıyor ve bunların yarısından fazlası kadın.

Sadece bu da değil, kadınlar markalarla daha sık etkileşime giriyor ve muhtemelen haber ve spor sitelerinde takılıp kalan erkeklere göre daha sık tüketiyor ve paylaşıyorlar. Bir pazarlamacıysanız, mesajlarınızı konumlandırmak için bu tip demografik eğilimleri ciddi bir şekilde gözden geçirmelisiniz.

Pinterest Nasıl Kullanılır?

  • Sosyal medya hesaplarınızı Pinterest hesabınızla ilişkilendirerek takip edecek değerli kişiler bulabilirsiniz.
  • Hacimli bir web siteniz varsa pinterest butonunu eklemenizi tavsiye ederim. Bu sayede trafik ve takipçi elde edebilirsiniz.
  • Her paylaşım türü için ayrı bölümler (board denen mantar panolar) oluşturabilirsiniz. Bu board’ların içine de PİN dediğimiz görseller eklenmeli. Bu sayeye takipçileriniz ilgi duydukları panoları takip edebilir.
  • Düzenli pin’leyin ve hesabınızın doğrulanmış hesap olduğuna dikkat edin.
  • Kendi içeriğinizi üretmek ve öğretici infogragikler paylaşmak önemlidir.
  • Repinlemek de pinlemek gibi güzeldir. Twitter’da retweet özelliğine benzer. Özetle sevdiğiniz pinleri repinleyin.
  • Pin it butonunu tarayıcınıza eklerseniz hızlı aksiyon alabilirsiniz.

Peki Neden Pinterest?

Öncelikle tasarımı çok sade ve kullanımı kolay üstelik görsel ağırlıklı. Bir nevi Web dünyasının Instagram’ı diyebiliriz. Fazlaca board oluşturup pin’lemeye başlayın. Mutlaka pinlerinizde hashtag ve açıklama girin. Nedir nasıl etkili kullanabiliriz sorusuna verilebilecek ilk cevap bu olsa gerek.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz