Drone Destekli Gazeteciliğin Geleceğine Yönelik Bir Kılavuz

Nis 7, 2024 | Gazetecilik

2011 senesinde The New York Times, drone gazeteciliğinin gelişini duyurdu. Haber merkezleri; protestolar ve çevre felaketleri gibi bulunulması zor olaylar hakkında güvenli bir şekilde haber yapılmasına yardımcı olmak amacıyla dronları kullanmaya başlıyordu.

İletişimciler, haber medyasının insansız hava araçları için neredeyse doymak bilmeyen bir iştahının olduğunu belirmekte. Haber medyası, halkı daha iyi bilgilendirmek amacıyla insansız hava araçlarını kullanabilir mi veya nasıl daha etkin kullanabilir?

2011’den beri Nebraska-Lincoln Üniversitesi’nde Drone Gazeteciliği Laboratuvarı’nı yöneten Matt Waite’e göre drone gazeteciliği şu anda durdurulmuş durumda. Pandeminin en kalıcı görüntülerinden biri; gıda dağıtımı, test merkezleri ve uzun aşılama kuyrukları oldu. Bunlar drone ile çekildi.

Çeyrek asıra yayılan sinir bozucu vızıltılarına ve istilacı eğilimlerine rağmen medya tüketiminin görselliğe yönelişini besliyorlar ve sevmeyen kalabalıklara rağmen drone hala etkili bir veri toplama aracı.

Isı ve 3 boyutlu arazi haritalaması, kirliliği algılamak veya 3 boyutlu bina modelleri oluşturmak için dronları kullanmanın veri gazeteciliği için fırsat alanları olduğunu söyleyebiliriz.

Gazeteciler insansız hava araçlarının başlangıçta gözetleme, askeri keşif ve hedefli öldürme için geliştirildiğini ve kullanıldığını hatırlamalı:

The Bureau of Investigative Journalism tarafından toplanan verilere göre, ABD 2010-2020 arasında Pakistan, Afganistan, Somali ve Yemen gibi ülkelerde binlerce insanı izleyen, yaralayan veya öldüren insansız hava araçları kullandı.

İnsansız hava araçlarının (İHA) veya sistemlerinin (UAS) en büyük tüketici kitlesi; ordular ve kolluk kuvvetleridir, bunu tarım ve inşaat izlemektedir. Esasen sürekli gözetimin günlük yaşamın normal bir parçası olması 21. yüzyılın başlarına dayanıyor.

İnternete bağlı bebek monitörlerinden cep telefonu raporlama kulelerine kadar günlük yaşamda militarizasyonu yoğunlaştıran öğeler arasında sadece drone’lar yok görülebileceği üzere.

ABD Kentucky, Louisville’de bulunan WFPL News, Kentucky Eyalet Polisi tarafından kayda alınan 11 saatten fazla drone görüntüsünün bir koyasını elde etti ve bu gayet iyi bir gelişme.

Ahmaud Arbery, George Floyd ve Breonna Taylor’ın 2020 baharında ölümlerinin ardından polis memurları gösterileri izleyebilmek adına insansız hava araçları uçurdu. WFPL’nin drone görüntüleriyle ilgili raporlaması, polisin göstericilerin önceden kışkırtması olmadan güç kullandığını gösteriyor ki bu kan davası başlatabilecek türden değerli bir başka veri.

Gazeteciler; bilgi edinme özgürlüğü yasaları aracılığıyla sunulan bilgi taleplerini ilerleterek, kolluk kuvvetleri gibi federal kurumlar tarafından çekilen drone görüntülerini hatta hatta uydu görüntülerini elde edebilir. Burada gece drone uçurma dahil farklı ülke mevzuatları ve yasalar olduğunu gözardı etmemek gerekiyor.

2015 senesinde Associated Press’in araştırmacı muhabirleri, kargo gemilerinin Myanmar’dan köleleştirilmiş insan kaçakçılığı yaptığına ve onları balık tutmaya zorladığına dair kanıt toplamak için DigitalGlobe (şimdi Maxar) uydularını kullandı.

Veriler, Pulitzer ödüllü “Köleler Satın Aldığınız Balığı Yakalıyor mu?” adlı hikaye için kullanıldı. Yayınlandıktan sonra 2.000’den fazla köle serbest bırakıldı ve soruşturma ABD’deki reform çabalarına ilham verdi.

Drone fiyatları hakkında bilgilendirme:

Bazı giriş seviyesi hobi modelleri sadece birkaç yüz Euro’ya mal olabilirken, daha uzun pil ömrüne sahip ticari bir drone 10.000 Euro’dan (11.700 USD) pahalıya mal olabilir. Ekipman maliyetlerine ek olarak, öğrenme ve lisanslama zaman alıcı olabilir.

Haritaları güçlendirmek için kullanılan eBee dronları ise 10.000 € ile 20.000 € (11.700 $ ve 23.400 $ USD) arasında değişiyor.

Ortalama 8 kilo ağırlıklarıyla endüstriyel drone’lar Türkiye’de 16.577 USD’lık bir fiyata sahip. -10 ile 45 derece arasında çalışabiliyor ve ortalama 35 dakika uçabiliyorlar.

Drone operatörü Johnny Miller’e göre “Dronları kullanmak özel bir beceri seti” ve ne kadar yatırım yapar ve ne kadar istekli olursanız bu bakir alanda kalıcı olma şansınız o denli artar.

Zaman zaman ağır bir ekipman olabilen drone’ların düşmesi ve birini öldürmesi durumunda komutadaki pilotun sorumluluğundan hareketle ciddi hapis cezaları da verilebiliyor. Buraya dikkat! Drone sertifikasyonu gereksinimleri ulusal olarak değişir ve zamanla değişir.

Birleşik Krallık’ta, tüm drone pilotlarının, amaç veya boyutu ne olursa olsun, drone’ları test etmesi ve kaydettirmesi gerekmektedir. ABD’de ise uzak pilot belgesi almak zorundadırlar. Sertifika bir sınava girmeyi içerir ve her iki yılda bir yenilenmesi gerekir.

Haber merkezleri ve serbest gazeteciler, hikaye anlatımlarına destek için insansız hava araçları kullanan topluluk ortaklığı projeleri geliştirmek için fon başvurusunda bulunabilirler.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz