Doğru Dijital Pazarlama Ajansı Böyle Seçilir

Oca 14, 2024 | Dijital Dönüşüm

Doğru Dijital Pazarlama Ajansı Böyle Seçilir

Türkiye’deki sözde ajansların tümü, Bionluk’tan veya Fiverr’den ortalma freelancer’lar bulup işi çok daha ucuza yaptırır ve aradaki farkı da el kol oynatmadan cebe indirir. Elbette, “kadromuz” adı altında maskeler ve sizlere söylemezler.

Bu iş bir web sitesinin tasarımı; sevk ve idaresi olur, çeviri ya da seslendirme işi olur veya aklınıza ne gelirse. Çoğu şahıs şirketidir ve sadece bir kaçı sabit adres gösterebilir.

Bu tip komisyoncuları süzebilecek yeterliliğiniz daha doğru bir ifadeyle vaktiniz olmayabilir. Sizin için doğru dijital pazarlama ajansı nasıl seçilir sorusuna cevap verip deneyimlerimizi özetlemek isterim:

Web Sitelerini Dikkatle İnceleyin!

Sosyal medya hesaplarınızı yönetmeye talip kişilerin evvela kendi web sitelerindeki ve ağlarındaki tutarlığı incelemek isabetli bir ilk adım olacaktır.

Referanslarımız kısmı köpürtmeye müsait bir alan. Sağdan soldan logolar bulup bunlarla bunlarla çalıştık deseniz başınız ağrımaz. Gerçekten kimlerle çalıştıklarını ve kabiliyetlerini dikkatle analiz etmek gerek.

Akıllı dijital pazarlama ajansları, birlikte çalıştıkları kişilerden ve yaptıkları işlerden gurur duyar. Ayrıca ortaklıklarını net bir şekilde sergilerler. Büyük bir portföy ve/veya geçmiş müşterilerin listesi kontrol listenizde dikkat etmeniz gereken en mühim başlık!

Linkedin firmaları analiz etmek için harika bir alan! Ekip üyelerini listeleyip listelemediklerini görmek için hakkında sayfalarına ve kişiler listelerine bakın.

Çalışmayan formlar, web sitelerindeki yavaşlıklar, düzenli blog yazılarının yer almayışı, responsive sorunlar, sabit metinlerdeki ifade hataları vb. bir sorun sizlere ciddi mesajlar verecektir. Berbat bir web sitesine sahip bir firmanın firmanız için iyi bir şeyler sunmasını bekleyemezsiniz.

Bonus: “Bütünleşik pazarlama iletişimi olarak da bilinen 360 derece hizmet; dijital dünyada atılabilecek tüm adımları tek merkezde koordine edebilecek imkan ve yetkinliğe sahipliği ifade eder. Bu ajanslar kreatif ve dijital olarak hizmet verir. Bir yandan reklam filmleriniz TV’larda, sesli reklamlarınız radyolarda yayınlanırken bir yandan da markanızın sosyal medya hesapları yönetilir.”

Farklı firmalara parça parça ödemeler yapmak yerine tek merkez üzerinden de ilerlenebilir.

Bazı ajanslar sanatsal, yaratıcı web tasarımında uzmanlaşırken, diğerleri daha öznel ve sanat odaklı olmaktan ziyade genellikle kullanıcı analizleri, ısı haritası verileri ve yapay zeka ile desteklenen daha işlevsel, kullanıcı merkezli tasarımlar oluşturarak kullanıcı deneyimi (UX) tasarımına odaklanır.

Genel olarak bir ajansın ne tür bir tasarımda uzmanlaştığını ana sayfalarına bakarak anlayabilirsiniz.

Tuhaf Sözler Vermezler

Kişi veya kurumların verdiği sözler sektörü ne kadar iyi anladıklarının güçlü bir göstergesidir. Örneğin, Google’da bir numara olacağınızın sözünü verenler, SEO’nun hem uzun vadeli hem de kısa vadeli bir pazarlama stratejisi olduğunu bilmez. Veya sürdürülebilir olmak için sürekli çalışmak gerektiğinin.

Bir Toplantı Yapalım

Muhatabınızı tanımak adına ofislerini ziyaret etmek istersiniz ve çekimser davranırlar. Bu da eleyip elememe noktasında kararsız kalanlar için kıymetli bir veridir.

Evden çalışmaya geçtik, hibrid çalışıyoruz, ofisimiz tadilatta-yeni yerimize geçeceğiz vb. bahaneler bahaneler artık aklınıza ne gelirse. Çok ısrar ederseniz bir aylığına açık ofis kiralayıp sağdan soldan da bir kaç kişi bulacaklardır.

Genellikle Zoom yapalım, siz yorulmayın biz geliriz derler. Zaten ajansız şöyleyiz böyleyiz diyen bir çoğunun ekibi 3 kişiyi dahi geçmez. Çoğu; girişte de belirttiğim şekilde komisyoncudur. Basit bir WordPress web sitesi için sizden 40 bin TL alıp bunu 1500 TL’ye freelance platformlardan birilerine yaptırırlar.

Günümüz dünyasında internet bağlantısı olan herkes bir web sitesi oluşturup girişimci olduğunu ve kaliteli hizmetler verdiğini iddia edebilir:

Lokasyon olarak İstanbul firmalarını tavsiye ederim. Orta karar bir web sitesi üzerinden kendisine dijital pazarlama ajansı süsü veren, CANVA veya benzeri hazır şablonlarla üstünkörü işler yapan kişilere bulaşmamanızı hedefliyorum. Bu arkadaşlar tek göz odada tüplü monitör önünde kendilerine göre bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Aman dikkat!

Başarı Oranlarını Analiz Etmek

Her konuda olduğu gibi çalışmayı planladığınız ajansı seçerken de ciddi araştırmalar yapmanız gerekir.

Daha önce hangi markalarla veya firmalarla çalışmışlar? Geçmişteki çalışmalarının geri dönüşleri nasıl? Ekiplerinde kimler var? Pazarlama stratejileri size uygun mu ya da size uygun hale getirilebilir mi? Çalışacağınız dijital ajansı seçerken tüm bu sorunlara cevap aramanız gerekir.

Bir kişinin sizi dinlerken not tutup tutmaması, kılık kıyafeti, sunumun kalitesi, kullandığı ekipmanlar bile son derece önemlidir görmeyi bilene ciddi veriler sunar.

Bence doğru soru şu olmalı: “Bu firma ya da kurum şuradaydı, aldık şuraya getirdik (taşıdık) diyeceğiniz bir örnek verir misiniz?” Bunu pat diye sorun ki öncesinde çalışıp gelmesinler!

İsteklerinizi Belirleyin

Ortalama bir web sitesi yaptırdınız diyelim, küçük küçücük bir renk değişikliği veya 1 dakikalarını dahi almayacak bir revize istediğinizde alacağınız cevap “faturalandıralım..” olacaktır.

Paravanı komisyoncusu işini hakkıyla yapan ajanslar da dahil tümü kendilerine mahkum olmanızı ister. Çoğu bir anda kopartır ve sonrasını pek düşünmez, bazıları da makul teklifler sunar ancak yıllık sözleşme ister.

Sosyal medya yönetimi istiyorsanız en kaba tarifiyle haftada kaç paylaşım yapacağınızı netleştirin. İki gün sonra ben rakip firmada tasarım REELS videolar gördüm ne güzel şeylermiş ben de aynısından isterim dediğinizde haliyle adamlar bu bizim pakette yok, gele soluklan hele oturup konuşalım diyeceklerdir.

Veya bir web sitesi istiyorsanız, “1 yıl boyunca içeriklerde ve mizanpajda istediğim değişikliği yapın kardeşim…” diyebilirsiniz.

Pazar Hedefinizi Belirleyin

Küresel hedefleriniz varsa bu yönde tecrübeli bir dijital pazarlama ajansı beklentilerine daha uygundur. Ancak tamamen yerel pazarı hedefliyorsanız, bu durumda da dinamikleri iyi anlayan kalender bir ajansa ihtiyaç duyacaksınız. Önemli olan kendiniz için belirlediğiniz pazar hedefleri.

Sektör Deneyimini Araştırın

Dinamikler ve ihtiyaçlar farklı. Gayrimenkul sektöründe ilerliyorsanız bu konuda tecrübeleri olan bir firmayla ilerlemeniz menfaatinize olacaktır. Sırf farklı sektörlerde başarılı oldu diye bir kişi veya kurumla ilerlemek ciddi riskler almanıza neden olabilir.

Tam Şeffaflık Talep Edin

Dijital mecralarda yapılan tüm çalışmaların ölçümlenebilir ve raporlanabilir olması gerekir. Eğer ajanslar sabit adreslerini, harcama raporlarını, referanslarını daha önce yaptıkları işlerini göstermiyorlarsa o ajans (!) size göre değildir. Mutlaka haftalık ve aylık raporlar isteyin.

Bütçenizi Göz Önünde Bulundurun

Reklam ajansının yapabilecekleri bütçenizle sınırlıdır. Kısa ancak net bir cümle…

Web sitemi tasarlayıp güncel tutsun, İngilizce özgün içerikler yazıp çeviriler yapsın, bir yandan da tüm sosyal medya hesaplarımı ve reklamlarımı yönetsin, boş kaldığında basın bülteni yazsın, SEO’dan da anlasın, video çekip bir de kurgulasın dediğinizde bir de bunu tek kişiye yıkıp in-house çözümler aramak gaddarlıktan başka bir şey olmayacaktır.

Tüm bu sistemi hakkıyla kurup sevk ve idare edeceğini iddia eden ortalama bir firma 100 bin TL’lık aylık ücretlendirlemelerle önünüze dikilir. Elbette tüm bu işleri komik bedellerle yapacağını iddia edenler de mevcut. Ayrıca bir makalede ayrıca değineceğim ancak yazının özeti “kalite kayıpsız mümkün değil.” Devam edelim,

Küçük Ölçekli Başlangıçlar Yapın

Seçtiğiniz ajansla çalışırken nasıl bir sonuçla karşılaşacağınızdan hala emin değilseniz çalışmalarınızın küçük bir bölümünü o ajansa yaptırabilirsiniz. Bu şekilde hem ajansın stratejilerini süzebilir hem de tüm projeyi ve dolayısıyla da bütçenizin tamamını çöp etmemiş olursunuz.

Sonuç Olarak

Bu yazıda nelere dikkat etmeniz gerektiğini, kaçınılması gerekenleri, dijital pazarlama ajansınızdan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi ve elbette en iyi önerilerimi toparladım.

Görüşmeler yapmak ve uygun ajansı seçmek için vaktiniz yoksa [email protected] veya iletişim formumuz üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz. Sizin için en iyi hizmeti sunacağımızdan emin olabilirsiniz.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz