Dijital Dönüşüm Ajansı için Teklif Alın

dijital dönüşüm, dijital dönüşüm ajansı, dijital dönüşüm hizmeti

Dijital dönüşüm nedir başta olmak üzere, dijital dönüşüm ajansı ne iş yapar sorularına yanıt vererek ilk adımı atalım.

İster tek bir kişi ister kurum sahibi olun; olası fırsatların ve teknolojik gelişmelerin belli bir strateji çerçevesinde sevk ve idaresine, onları hızlandırıp verimlilik sağlayacak şekilde düzenlenmesine “Dijital Dönüşüm” denir.

Bu dönüşümün en sağlıklı şekilde hayata geçirilmesi ve hedefe en kısa sürede ulaşılabilmesi adına; tüm bu kaynakların belli bir sıra ve yol haritası dahilinde yönetilmesi sürecine ise “Dijital Strateji” diyoruz. Özetle hedefe hangi kaynaklarla ve nasıl gitmemiz gerektiğini gösteren dijital yol haritasıdır.

Dijital Dönüşüm ve Strateji Neden Önemlidir?

Dijital dönüşüm tercih ya da seçim değil tamamen zorunluluk zira bu değişime ayak uyduramayan bir dijital dönüşüm ajansı seçmeyen şirketler rekabette ön sıralarda olamayacak.

Dönüşümle beraber kişi ve kurumların, bu yazıda açıklamaya çalışacağımız tüm süreçleri ve iş yapış şekillerini tekrar gözden geçirmeleri hatta yeniden yapılandırmaları gerekecek.

dijital dönüşüm firması

Sadece teknik ve kitabi süreçlerin elden geçirilip adapte edilmesi de değil, zamana yayılacak bu hareketler, daha geniş bir ekosisteme genişleyerek, rakipleri, hedef piyasaları ve giderek tüm iş dünyasını derinden etkileyecek.

Toparlayacak olursak, bu değişimlere ayak uyduramayan şirketlerin sağlıklı şekilde var olabilmesi ne yazık ki mümkün olmayacak ve piyasada yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacaklar. Sizce de sadece bu kısa izah bile, dijital dönüşümün ne kadar kritik olduğunu kavrayabilmemiz için yeterli değil mi?

Elbette dijital dönüşüm stratejisini bir web sitesi sahibi olup sosyal medyayı kör topal idare edecek bir kişinin bulunması olarak kabul etmememiz gerekir. Devam edelim.

Dijital Dönüşümün Avantajları Nelerdir?

 • Yapı ve organizasyonlarınız çevik ve ölçümlenebilir bir hale gelir.
 • Kıymetli veriler oluşturup bunlara hakim olan şirketler kabiliyetlerini geliştirir.
 • Değişen teknolojiyle birlikte daha verimli ve hızlı iş yönetimi yapılır.

Dijital dönüşüm, kişi ve kurumlara hız ve esneklik sağlarken, orta vadede maliyetlerin düşmesi, insan kaynaklarının değerli alanlara yönelmesi gibi kıymetli kazanımlar sağlar. Bununla beraber, etkili dönüşüm süreçleri oluşturup sağlıklı dijital deneyim sunabilen şirketler, müşterilerine kıymetli hizmet ve ürünleri sunma şansını yakalayacak.

Firmalar için Dijitalleşme Adımları

Dijital dönüşüm ajansı seçebilmek tercih olmaktan çıkıp bir zorunluluk haline geldi. Peki dijitalleşmek neden gerekli bir adım.

Öncelikle dijitalleşmeyi firma odaklı değil müşteri faydası odağında da ele almakta fayda var. Kişi veya kurumlar sadece kendileri için değil müşterileri için de dijitalleşmek zorunda. Yapılan araştırmalara göre;

 • Firmaların neredeyse tamamı yani yüzde 80’i finansal raporlama, faturalama ve yasal işlemleri için kağıt kullanmak istemiyor.
 • Yine firmaların yarısı bazı iş süreçlerinin hamallık olduğundan şikayetçi.
 • Firmaların beşte biri kağıtsız dijital çözümlerden haberdar.
 • KOBİ’ler ofis masraflarını azaltıp optimize etmeyi, kendilerini dijitalleşmeye iten öncelikli sebepler olarak görülüyor.

Mobil ve tablet uyumlu websitesi olmazsa olmaz. Mevcut web sitesini elden geçirmeli ve güçlü içerik stratejileri ile beslemelisiniz. Sosyal medya hizmetleri potansiyel müşterilerinize direkt ulaşmanızı sağlar ve marka bilinirliği açısından ciddi faydalar kazandırır.

DMM Turkey Olarak Dijital Dönüşüme Nasıl Bakıyoruz?

Tüm iş modelleri ve süreçlerinin etkileşimde olduğu anafikrinden hareketle süreçlere “bir bütün” olarak bakıyor çalışmalarımızı bu şekilde kurguluyoruz. Dijital dönüşüme dahil edilmemiş olarak görülebilecek bir adımın durumu ve etkisi de kesinlikle planlarımız dahilinde olacaktır.

Şunun da altını çizmeliyiz ki dönüşüm ve değişimle karşılalan kişilerin tepki ve adaptasyon süreçleri her zaman aynı olmayabiliyor.

Uzun süredir alışılmış şekillerde kullanılan ve bir şekilde ilerleyen işlerin süreçlerin yapış şekillerini bir anda değiştirmek ve yeni yapılara alışmak ister müşteri ister çalışan olun çok kolay olmayabilir.

Bu noktada DMM Turkey olarak “iletişimin gücüne” inanıyoruz. Doğru kişilerle doğru zamanda iletişim kurarak, dijital dönüşüm süreçlerinin dostlarımız için en iyi şekilde hayata geçmesini sağlıyoruz.

Dijitalleşmeyen Firmaları Bekleyen Riskler Nelerdir?

Teknolojinin baş döndürücü gelişimine ayak uyduramayan orta ve büyük ölçekli şirketler sürecin gerisinde kalarak hedeflere ulaşmayla alakalı sorun yaşıyorlar. Bu noktada güçlü bir dijital dönüşüm ajansı seçen firmalar atılabilecek ilk güçlü adım.

Dijitalleşme ve dijital dönüşüm kobilerin kendi süreçlerini geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda takipçilerinin dilinden konuşmalarını ve yeni müşterileri dijitalleşerek bulmalarını sağlar. Peki kobiler dijitalleşmez ise ne tür problemler ile karşılaşabilirler?

 • Stok yönetimini kaybolmaya müsait kağıtlar veya basit excel tabloları üzerinden yapmaya çalışan kişi ve kurumlar mutlaka fire veriyor ve stoklarını yönetmekle alakalı sorun yaşıyorlar.
 • Kabin içinde sunucu tutmak da dijitalleşmenin bir adımı ancak bu dijitalleşmenin gelişmesi şart. Cloud yani bulut altyapısına adapte olmayan firmalar herhangi bir saldırı ya da sorunda verilerinin güvenliğini sağlamakta sorun yaşayabiliyorlar. Enerji veya altyapı sorunları nedeniyle verilere ulaşamamak da bir sorun.
 • Web ve mobil odaklı teknolojilere uzak kobiler yeni müşteri kazanmada, bayi bulmada ve firmalarını tanıtabilmede ciddi sorunlar yaşayabiliyor. Dijital dünyada ürün veya hizmetlere ulaşmak isteyen kişi yahut kurumlar ise web sitesine sahip olmayan bir kobiyi bulamaz, haliyle ürün veya hizmet talebinde de bulunamaz. Bu aşamada yeni müşteriler için kobilerin internet üzerinde güçlü bir şekilde var olması gerekiyor.

Dijital Dönüşüm Süreçlerimiz Nasıl Başlar ve İlerler?

 • Can kulağı ile dinliyor; ihtiyaç ve beklentilerinizi dikkatle analiz ediyoruz.
 • Talepleriniz ve beklentileriniz çalışma planımızdaki ana hareket noktamız olacaktır.
 • Yol haritasını belirleyip ulaşmak istediğiniz hedefe birlikte yürüyor ve bu dostluktan keyif alıyoruz.
 • Ölçümleyip değerlendiremediğimiz verileri kontrol edemeyiz. Bu nedenle sürecin her aşamasında, ölçümleyip değerlendirerek adımlarımızı düzenli raporluyoruz.
 • Güçlü, dinamik, hesaplı ve bütçenize uygun çözümler geliştiriyoruz.

İşletmenizi dijitalleştirmek; dijital dönüşüm ajansı ve dijital dönüşüm danışmanlığı hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına geri bildirimleriniz bizim için çok önemli! Dijital pazarlama tutkunları için özel olarak hazırladığımız yazımızı ve DMM Turkey’i yorumlamanız bizleri motive edecek.

Yorum Yap