Bu 12 Alışkanlık Finansal Özgürlüğe Ulaştıracak

May 10, 2024 | İnternetten Para Kazanma

Finansal özgürlüğe ulaşmak sadece kurumlar için değil kişiler için de bir hedeftir. Genellikle, kendiniz ve aileniz için istediğiniz yaşam tarzını karşılayabilecek yeterli birikime, yatırıma ve nakit paraya ve belirli bir miktar kazanmadan emekli olmanıza veya istediğiniz kariyeri sürdürmenize izin verecek miktara ulaşmayı hedefleriz.

Ne yazık ki ben dahil çok fazla insan bunu başaramıyor. Artan borç, öngörülemeyen finansal acil durumlar, savurgan harcamalar ve hedeflerine ulaşmalarını engelleyen diğer sorunlarla boğuşuyorlar.

Ek olarak kasırga veya deprem (veya pandemi) gibi beklenmedik olayları da elbette hesaba katmak gerek.

Sorun hemen hemen herkesin başına gelir, ancak paylaşacağım bu 12 alışkanlık sizi ve sevdiklerinizi mali bir rotaya sokabilir.

Yaşam Hedeflerinizi Belirleyin

Sizin için finansal özgürlük nedir? Bunun için, “genel olarak arzuluyum” cevabı çok belirsiz bir hedeftir, bu yüzden finansal kilometre taşları oluşturarak spesifik olun. Banka hesabınızda ne kadar olması gerektiğini, yaşam tarzının neleri gerektirdiğini ve bunun hangi yaşta gerçekleştirilmesi gerektiğini yazın. Hedefleriniz ne kadar spesifik olursa, onlara ulaşma olasılığınız o kadar yüksek olur.

Bütçe Yapın

Aylık bir hane halkı bütçesi yapıp buna bağlı kalmak, tüm faturaların ödenmesini ve tasarrufların sorunsuz ilerlemesini sağlamanın en iyi yoludur. Aynı zamanda hedeflerinizi güçlendiren ve savurganlık eğilimine karşı kararlılığınızı artıran düzenli bir rutindir.

Kredi Kartlarını Tam Olarak Ödeyin

Kredi kartları ve benzeri yüksek faizli tüketici kredileri, servet inşası için zehirlidir. Bu cezayı tam olarak ödemeyi kalıcı alışkanlığınız haline getirin. Öğrenci kredileri, ipotekler ve benzer krediler genellikle çok daha düşük faiz oranlarına sahiptir; onları ödemek kredi kartlarında olduğu kadar acil bir durum değil. Zamanında ödeme yapmak, siz de iyi bilirsiniz ki iyi bir kredi notu oluşturur.

Otomatik Tasarruf Oluşturun

Emeklilik planlarına kaydolmak tüm katkı paylarından tam olarak yararlanmanızı sağlayabilir. Beklenmedik harcamalar için kullanılabileceğiniz bu acil durum fonu her ay belli bir tutarı farklı bir hesaba ayıracak bir biriktirme senaryosu ile ilerleyebilir. Ancak, önerilen tasarruf miktarının çok tartışıldığını unutmayın. Bazı durumlarda böyle bir fonun fizibilitesi bir soru olabilir.

Şimdi Yatırıma Başlayın

Kötü enstrumanlar insanların durumu sorgulamasına neden olabilir ancak tarihsel süreci incelediğimizde paranızı büyütmek için yatırım yapmaktan daha iyi bir yol da yoktur. Bileşik faizin büyüsü yatırımların zamanla katlanarak artmasına yardımcı olacaktır. Yine de kabul edilebilir ve anlamlı bir büyüme elde etmek için çok zamana ihtiyacınız olacağını aklınızdan çıkarmayın.

Kredinizi İzleyin

Kredi puanınız, yeni bir otomobil satın alırken veya bir evi yeniden finanse ederken size hangi faiz oranının sunulacağını belirler. Aynı zamanda araba ve hayat sigortası primleri gibi görünüşte alakasız şeyleri de dolaylı olarak etkiler. Bu nedenle itibarınızı bozan hatalar olmadığından emin olmak için düzenli aralıklarla bir kredi raporu almak önemlidir.

Pazarlık

Pek çok kişi, mal ve hizmetler için pazarlık yapmaktan çekiniyor ve bunun onları kalitesiz göstereceğinden endişe ediyor. Bu kültürel engelin üstesinden gelirseniz her yıl ciddi oranda tasarruf edebilirsiniz. Özellikle küçük işletmeler pazarlığa açık olma eğilimindedir.

Sürekli Eğitim

Her yıl yasalardaki tüm değişiklikleri ve ceza oranlarını gözden geçirin. Borsadaki finansal haberleri ve gelişmeleri takip edin ve yatırım portföyünüzü buna göre ayarlamaktan çekinmeyin. Bilgi; hızlı para kazanmak için bilgisiz yatırımcıları hedefleyenlere karşı en iyi savunma aracıdır.

Uygun Zamanda Bakım

Mülkiyetinizde olan şeylere gözünüz gibi bakmak; arabalardan çim biçme makinelerine, ayakkabılara ve giysilere kadar her şeyin daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Bakım maliyeti, değiştirme maliyetinin çok küçük bir kısmı olduğundan, kaçırılmaması gereken bir yatırımdır.

Minimalizm

Hayatı daha azıyla dolu dolu yaşama zihniyetini geliştirmek özetle tutumlu bir yaşam tarzı benimsemek o kadar da zor değil. Gerçekten de birçok varlıklı birey, zenginliğe yükselmeden önce imkanlarının altında yaşama prensibi geliştirdi. İhtiyacınız olan şeyler ile istediğiniz şeyler arasında ayrım yaparak küçük ayarlamalar yapmak, maddi açıdan faydalı bir alışkanlıktır.

Bu madde, minimalist bir yaşam tarzı benimsemek ya da yıllardır biriktirdiğiniz şeylerle çöp kutusuna koşmak için hazırlanmş harekete geçirici mesaj veya bir meydan okuma değil.

Bir Mali Müşavir İle Çalışmayı Düşünün

İster likit yatırımlar, ister nakde çevrilmesi kolay olmayan maddi varlıklar olsun, yeterli miktarda para veya servet biriktirdiğiniz bir noktaya geldiğinizde, sizi eğitmesi ve karar vermenize yardımcı olması için bir finansal danışman edinin.

Sağlığınıza Dikkat Edin

Zamanında bakım ilkesi vücudumuz için de geçerlidir. Doktorlara ve diş hekimlerine düzenli ziyaretlerle sağlığınıza yatırım yaptığınızdan emin olun ve karşılaştığınız herhangi bir sorunla ilgili hekim tavsiyelerine uyun.

Daha fazla egzersiz ve daha sağlıklı bir diyet gibi yaşam tarzı değişiklikleri ile birçok soruna yardımcı olunabilir veya hatta önlenebilir. Obezite ve rahatsızlıklar sigorta primlerinin fırlamasına neden olur.

Dijital pazarlama, sosyal medya, seo ve içerik hizmetleri için e-posta adresimiz [email protected] üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz