Blogunuzu Yeni Yıla Nasıl Hazırlarsınız?

Blogunuzu Yeni Yıla Nasıl Hazırlarsınız

WordPress benzeri son kullanıcı odaklı bir CMS kullanıyorsanız, mevcut eklentilerinizi gözden geçirmeye ve şu soruyu kendimize sormaya değer: Tüm eklentilere ihtiyacım var mı?

Yardımcı eklentileri korumak ve size (veya okuyucularınıza) fayda sağlamayanları ortadan kaldırmak bir seçenek olabilir – sonuç olarak sayfa yükleme sürenizi de muhtemelen iyileştireceksiniz.

Dağınıklık her anlamda okuyucuları yorar ve görsel paradoksu beraberinde getirir; bir nevi restorandaki kalabalık menüye bakıp ne yiyeceğinize karar verememek gibi bir durum. Özetle anasayfanızı derleyip toplamakla ilk adımı atalım derim. Bu arada; “Her Ana Sayfada Bulunması Gereken 8 Önemli Öge” başlıklı yazımıza bir göz atmanızı öneririm. Devam edelim.

Seçenekleri daratlarak dağınıklığı azaltmak, kalıcı takipçilere dönmesini hedeflediğimiz okuyucuların harekete geçme olasılığını artırır.

Anasayfadan sonra tüm ana ve alt sayfaları daha doğrusu bağlantıları ele alıp dengeyi bozan ögeler neler bir bakın ve tüm bu işlemleri mobil tarayıcıda da yaptığınızdan emin olun. 

Dağınıklığın çoğunluğu kenar çubuğunda (sidebar) bulunma eğilimindedir. Bu nedenle, aşağıdakileri kaldırmayı (veya taşımayı) düşünebilirsiniz:

  • Etiket bulutları – Bunların son kullanıcı açısından ne kadar yararlı olduğu şimdilerde tartışma konusudur.
  • Blogroll’lar – Hepimiz; elbette sitemizin yapısına göre diğer blogculara bağlantı vermeyi düşünmeliyiz, ancak bunu bir bağlam içinde yapmak gerekir. bana göre gereksiz bir dikkat dağıtıcıdırlar.
  • Sosyal medya widget’ları – Konumlandırırken vermeye çalıştığınız anafikri baltalamadıklarına emin olun.
  • Simge ve rozetler – Güven verici unsurlara önem verenlerdenseniz sertifika vb ögeleri farklı bir sayfada toparlamayı düşünebilirsiniz.

Şablonunuz/temanız, okunabilirlik ve hıza odaklanmalı ve modern olmalıdır. Web siteniz günden güne büyüdükçe, mevcut tasarımınızın artık yetmediğini fark edebilirsiniz. Bu noktaya geldiyseniz tebrikler; yeni bir temaya geçmeli miyim sorusuna tatmin edici yanıtlar bulmanın vakti gelmiş demektir. Bu arada yeni bir tema seçerken de acele etmemenizi öneririm.

Genellikle paraya kıyıp göze hoş gelen ve referanslı premium temaları tercih etsem de, göz atmaya değer harika ücretsiz temalar da var.

Teknik Analiz Vakti

Muhtemelen, web sitenizde bir sürü bozuk bağlantınız veya ele alınması gereken başka teknik hatalar var.

Bunun nedeni, bağlantı verdiğiniz sayfanın artık mevcut olmaması veya kendi sitenizdeki bir sayfanın URL’ini değiştirmiş olmanız olabilir.

Nedeni ne olursa olsun, kopuk bağlantılar kullanıcı deneyimi ve arama motorları için kötüdür. Bir göz atın derim.

İçerik Denetimi için Yapılması Gerekenler

Düşük performans gösteren içerikleri ayıklayın – Bir önceki yıla ait trafiğe bakın ve geçen yılın aynı ayı ile karşılaştırın. Genellikle içerik denetimleri çoğunlukla arama motoru trafiğine odaklanır. Ayrıca içeriklerinizin paylaşımlar, geri bağlantılar ve gelir açısından ne kadar iyi performans getirdiğine bakın.

İçeriğin neden performans göstermediğini belirleyin – Bu en karmaşık kısımdır. Şeytan ayrıntıda olduğu için her gönderiyi ayrı ayrı incelemeniz gerekiyor. Dikkate alınması gereken ortak faktörler arasında; kalıcı bağlantı değişiklikleri, kötü yazılmış başlıklar, güncel olmayan içerik sayılabilir.

Düşük performans gösteren içeriğinizi düzeltin – Bu noktada, neyin yanlış olduğunu ve öne çıkan rakiplerde nelerin iyi gittiğini anlamalısınız, şimdi en önemli makalelerinizden başlayarak içeriğinizi gözden geçirin ve düzeltin.

Kesinlikle kullanmanızı önerdiğim Semrush; web sitenizi tarayan, içerik ve trafik verilerinizi (Google Analytics/Google Arama Konsolu aracılığıyla) analiz eden ve hangi makalelerin yeniden yazılması, güncellenmesi veya kontrol edilmesi vb. gerektiğini vurgulayan bir içerik analizörü özelliğine sahiptir.

İlk Dijital Ürününüzü Yaratın

Dijital ürünler satmak, bir blogcu olarak para kazanmanın yahut mikro gelir elde etmenin en iyi yollarından biridir.

Fiziksel ürünleri pazarlamanın aksine, envanter çıkarmanız gerekmez ve teslimatlar dijital olarak gerçekleştirilir.

Dijital ürününüz, olmasını istediğiniz kadar basit veya karmaşık olabilir.

Sıfırdan bir e-kitap yazın – E-kitapların oluşturulması zaman alabilir, ancak kalem sahibi bazı blogcular kitap satışlarında son derece başarılıdır. Bunları web siteniz üzerinden ve/veya Amazon Kindle gibi platformlar aracılığıyla satabilirsiniz.

Bir kurs oluşturun – Bazı durumlarda, bunları oluşturmak e-kitaplardan daha hızlı olabilir ancak video ekipmanı satın alınması gerekebileceğinden ödeme maliyetleri daha yüksektir.

Ürünlerinizi bir üyelik paketi ile sunun – Ürünlerinizi (kurslar/e-kitaplar) bir üyelik sitesinin parçası olarak aylık ücretle satın. Bu sürekli gelir sağlar ancak her ay yeni içerik göndermeniz gerekir.

Kitlenize zaman ayırın!

Hedef kitleniz hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, onlara o kadar iyi hizmet verebilirsiniz.

Sonuçta bu, blogunuzu daha hızlı büyüteceğiniz anlamına gelir ve para kazanma konusunda akıllıysanız, yalnızca trafiğinizi değil, gelirinizi de artıracaksınız.

Peki, hedef kitleniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için ne yapmalısınız?

İdeal hedef kitlenizi birkaç temel gruba ayırın ve her birinin profillerini (veya kişiliklerini) listelemeye çalışın.

Karşılaştıkları zorlukları, demografik kırılımlarını, ihtiyaçlarını, hayallerini, korkularını ve onları anlamanıza yardımcı olacak diğer her şeyi not edin.

Niş alanınızla çakışan diğer bloglardaki yorumları okuyarak, Quora yanıtlarını gözden geçirerek, Facebook gruplarına dalarak ve daha pek çok konuda harika bilgiler edinebilirsiniz. Ancak içgörü kazanmanın en iyi yollarından biri, hedef kitlenize bir anket göndererek cevaplarını incelemektir.

Markanızı ve Rakiplerinizi Dinleyin

Bir süredir blog yazıyor veya işinizi büyütmek için bir blog kırılımını kullanıyorsanız – en azından marka adınızdan bahsedildiğinden gözden kaçırmamak için sosyal dinleme kurmaya değer.

Alan adınız, marka adınız, kişisel adınız ve ana rakipleriniz için birkaç uyarı oluşturursunuz ve gerisini ücretsiz Google Alerts göndereceği bildirimler üzerinden halleder. Derinlikli analizler için yine SEMrush’dan faydalanabilirsiniz.

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına geri bildirimleriniz bizim için çok önemli! Dijital pazarlama tutkunları için özel olarak hazırladığımız yazımızı ve DMM Turkey’i yorumlamanız bizleri motive edecek.

Yorum Yap