Blogunuz için Mükemmel Adı Seçmek İmkansız Değil

Şub 19, 2024 | Blog Yazarlığı

Blogunuz için Mükemmel Adı Seçmek İmkansız Değil

Bir Google DOCS oluşturun ve sevdiklerinizle paylaşın! Alelacele karar vermeyip istişarelerle ilerlemek emin olun çok faydalı. Çevrimiçi Google Docs ile verilerinizi kaybetmez ve dostlarınızla senkronize çalışabilirsiniz.

Rakip analizi yapın ve beğendiğiniz blog’ların ve web sitelerinin verdiği mesajları inceleyin! Neler yazıyorlar, sabit sayfaları neler, nasıl iletişim kuruyorlar, nasıl cevap veriyorlar? İçerik kaliteleri ne düzeyde ve eksikleri artılar neler? Bir yandan blog ismi için düşünürken bir yandan da dijital içerik stratejilerinizi belirleyin.

Neler üzerine yazıp paylaşacaksınız? Yazmaktan keyif aldığınız konularla mı ilerleyeceksiniz yoksa oradan buradan yazıları alıp re-write yöntemlerle zaman mı kaybedeceksiniz? Blog sitesi sahibi olmak için gerekli motivasyonunuz nedir? Ne sıklıkta yazabilirsiniz?

Elbette, “işte budur” diyebileceğiniz ve kalitesinden emin olduğunuz etkili bir alan adını almak için beklemeye gerek yoktur. Yine de maddeleri okumanızı öneririm. Doğru ismi seçmek popüler bir blog yazarı olmanın ilk adımı olarak düşünülebilir. Sevdiğiniz kitaplardan, farklı dillerden ve rakiplerinizden ilham alabilirsiniz.

Belirlediğiniz alan adı veya adlarını 1 ile 5 yıllık kiralama seçenekleri ile almanız mümkündür. Bu konuda da naçizane tavsiyemiz, maksimum süreleri olan 5 yılı tercih etmeniz yönünde olacaktır.

Söz konusu adım arama motorları tarafında “ömürlük bir proje” algısı oluşturacağından bu ticari stratejiniz nispeten maliyetli de olsa sıralamanızı dolayısıyla ilerleyen dönemlerde oluşabilecek kazançlarınızı müspet yönde etkileyecektir.

Alan adı için ücret ödemek istemiyorsanız Blogger ve WordPress.com üzerinden ilerleyebilirsiniz.

  • Telaffuzu kolay bir alan adı mı?
  • COM elbette önceliğiniz olsun.
  • İdeal alan adınızın 9 karakterden az olmasına önem gösterin.
  • Alan adı ile alakalı sosyal medya hesaplarının olup olmadığını kontrol edin.
  • Kendi adınızı ve soyadınızı kullanmak isteyebilirsiniz!
  • Tire işaretleri bir alan adını amatör ve spam site gibi gösterir.

Unutmayın! Alan adınızın yıllık yenileme tarihini kaçırırsanız bir başkası kolayca satın alabilir ve her şeye baştan başlamak zorunda kalabilirsiniz. En sık kullandığınız e-posta adresinizle kaydolun böylece yenileme bildirimlerini kaçırmazsınız.

Okudum ama hala biraz karışık geldi diyorsanız DMM Turkey’den destek alabilirsiniz. WhatsApp hattımız üzerinden bizimle iletişime geçerseniz tüm detayları görüşebiliriz.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz