Blog Yazarak Para Kazanmaya Başladık

Mar 24, 2024 | Blog Yazarlığı

Herhangi bir blog yazarının bir blog başlatırken düşündüğü muhtemelen ilk şey, ilk paralarını kazanmalarının ne kadar zaman alacağıdır.

İyi haber şu ki; odaklanmış ve kararlıysanız, bir yıl veya daha kısa sürede blogunuzdan para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bu yazımızda, blog yazarak para kazanmanın ne kadar süre alacağını tartışacağız ve ayrıca gelirleri hızlandırıp artırmak için bazı ipuçları paylaşacağız.

Ne kadar zaman ayırmalısınız?

Blogunuza ne kadar odaklanır, ne kadar zaman ve enerji harcarsanız, o kadar hızlı para kazanmaya başlarsınız. Soru şudur: “Karlı bir blog oluşturmak için yeterli zaman ve motivasyona sahip misiniz?”

Tam zamanlı bir işiniz yoksa, günlük 5,5 saatten haftada 40 saate yakın bir süreyi kaliteli içerik oluşturmak için harcamalısınız. Pasif gelir yeter diyenler için bu süre günlük 1,5-2 saattir.

Çocuklarıyla ilgilenen bir anne blogcuysanız muhtemelen fazla zamanınız olmayabilir ancak her gün ayırabilecek 1-2 saatiniz olsa bile, sağlam bir blog kurabileceğinizi söyleyebiliriz.

Birçok insan blog yazmanın kolay olduğunu düşünüyor ve onlara göre blogcuların tek yaptığı şey gün boyunca dizüstü bilgisayarda yazı yazmak ve paranın gelmesini izlemek.

Blog yazmak zor bir iştir ve durum sadece yazmakla da ilgili değildir. SEO’ya, e-posta ve bağlı kuruluş pazarlamasına, sosyal medyada gruplar oluşturmaya, yorumlara ve e-postalara yanıt vermeye, haber bültenleri göndermeye ve çok daha fazlasına odaklanabilmelisiniz.

Blogunuzdan nasıl para kazanırsınız?

Başlangıçta, yeni başlayan blogcular için para kazanmanın en iyi yolu reklam alanları satmaktır. Reklam alanlarıyla Google Adsense üzerinden gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

Ancak blogunuz için yalnızca tek bir gelir kaynağına bağlı kalmamalısınız, karınızı en üst düzeye çıkarmak için farklı seçenekler aramalısınız.

Yüksek trafiğe sahip web siteleri için ADS ilk sırada akla gelen mecra ancak sınırlı kalmamak gerek; tanıtım yazıları yazıp paylaşabilir, banner alanları kiralayabilir, ürün tanıtımları yapabilir veya link çıkışları yapabilirsiniz.

Bu noktada her konu hakkında yazabileceğiniz genel bir blog oluşturmak yerine hedef belirleyebileceğiniz bir alanda ilerlemenizi tavsiye ederim. Bu sayede hedef kitle oluşturabilir ve bu hedef kitleye ulaşmaya çalışan reklamverenlere dokunabilirsiniz.

Bir blogger ayda ne kadar para kazanabilir?

Ecnebi blogger Lloyd; 2016’nın ilk ayında $ 0,04 yani 35 kuruş evet yanlış duymadınız sadece 35 kuruş para kazanıyor. Nisan 2017’deki aylık geliri ise sıkı durun 170,68 dolar. 1.483 TL bence ilk yıla göre gayet iyi bir para.

Gelirin kademeli olarak 150 dolar seviyelerine çıktığı bu örneğe benzer bir çok senaryo ile karşılaştım. Hepsi de sözüne güvendiğim arkadaşlarım. Ekstra gelirlerle 3 bin TL kazanabilmek bence Türkiye şartlarında gayet iyi bir başlangıç.

Hitap ettiği coğrafyanın dinamiklerine hakim yabancı bloggerların; UDEMY benzeri eğitimler, kurslar ve e-kitaplar da sattığını duymuşsunuzdur. Affiliate Income (Bağlı kuruluş pazarlaması diyebiliriz) başlığı ise en sevdiğim gelir kalemlerinden.

Affiliare marketing nedir?

Diyelim ki komisyonunuz her satış için 6 dolar. 100 kişi, bağlı kuruluş bağlantınıza tıklayarak ürünü satın alırsa 600 $ kazanırsınız. Ülkelere göre bu tutarlar değişkenlik gösterir.

Yüksek komisyon için alakasız veya kalitesiz bir ürünü asla tavsiye etmeyin. Bu, marka itibarınızı zedeler ve okuyucularınız size olan güvenini öldürür.

Alımı veya aboneliği linkinizin üzerinden gerçekleştiren ziyaretçilerin para kazandırdığı bir komisyon sistemi. Kaynakları tararken; 56 farklı ortaklık programı aracılığıyla 44.626 dolar kazanan bir blogger arkadaşımıza rastladım. Bir noktadan sonra bu işin tamamen ekip çalışmasına evrildiğini söyleyebiliriz.

Çoğu blogcu, blog yazmaya başladıkları 6 ila 12 aylık bir süre içinde para kazanmaya başlar. Ancak bu, büyük ölçüde harcadıkları zamana ve çabaya ve bloglarından nasıl para kazanabileceklerini düşünmelerine bağlıdır.

Kitleniz için yazın

Bir blogcu olarak, hedef kitleniz için yazmak ve bir hedef kitle yaratabilmek en büyük önceliğiniz olmalıdır.

Sadık bir kitleniz daha doğrusu takipçileriniz olduğunda, onların satış ortağı bağlantılarınıza tıklamaları veya ürünlerinizi satın alma olasılıkları daha yüksek olacaktır.

Örneğin, blogunuz çevrimiçi (online) oyunlarla ilgiliyse, hedef kitlenizin takıldığı forumları veya grupları analiz edin. Bu gruplara katılarak hedef kitlenizin neler hakkında konuştuğu, hangi konuların ilgilerini çektiği ve onlara nasıl yardımcı olabileceğiniz hakkında taze fikirler edinebilirsiniz.

Yeni bloggerların en sık yaptığı hata, hemen hemen her konu hakkında bir şeyler yazmak, daha doğrusu bir yazıp bir yazmamak oluyor.

Arama sonuçları üzerinden sitenize ulaşan ve bir oyun değerlendirmesi hakkındaki yazınızı okuyan bir ziyaretçiyi, içeriğin hemen altında bulunan “enginar yemekleri başlıklı yazıya” aynı ilgiyle yaklaşmadığında yadırgamamalısınız. Burada devreye giren “hemen çıkma oranı” kavramını özetlemiştim hatırlarsınız.

Mutlaka yazmaktan keyif aldığınız konu ya da konular vardır. Bir niş üzerinde karar verdiğinize göre, sadık kitleleri çekebilmek ve alakalı ürünleri tanıtabilmek çok daha kolay olacaktır. Sadece iyi gelir getirdiğini düşünerek sıkıcı finansal konular hakkında yazmak bir yerden sonra keyfinizi de kaçırır.

Odaklanmanın en iyi yolu dikkat dağıtıcı şeylerden kurtulmaktır. Pomodoro tekniğinin büyük bir hayranıyız. Bu teknik, 25 dakikalık kısa aralıklarla çalışmanızı ve ardından 5 dakikalık kısa aralar vermenizi gerektirir.

İçerik takvimi, odaklanmanıza ve yolda kalmanıza yardımcı olabilecek en iyi arkadaşınızdır. Blogunuza ilk günden itibaren bir işletme gibi davranmanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede hangi gün hangi içeriğin yayına alınacağını planlayabilirsiniz.

Herhangi bir blog sitesinin en büyük dezavantajı, paylaşımlarda düzenli olmamalarıdır. Bir içerik takvimi oluşturmak için Google DOCS kullanabilir veya eski moda bir masaüstü takvimi ile ilerleyebilirsiniz.

Blogunuzdan para kazanmanın farklı yollarını bulun!

Birden fazla gelir kaynağı kurgularsanız, düşündüğünüzden daha kısa sürede kolayca para kazanabilirsiniz. Blogunuzdan para kazanmanın bazı diğer yolları şunlardır:

Sponsorlu Gönderiler Yazın: Sponsorlu gönderilerde firma tarafından ürün gönderilir. Ürünü denedikten sonra blogunuza ürünle ilgili bir yazı yazar ve ödeme alırsınız. Ancak, nişinizle alakalı sponsorlu gönderiler yazmanız gerekir. Bir seyahat blogunuz varsa, en iyi elektrikli süpürgeler hakkında yazmak yerine en iyi seyahat çantalarını incelemek mantıklı olacaktır.

Google Adsense Kullanın veya Banner Alanları Satın: Google Adsense, blogunuzda reklam göstermenize olanak tanıyan, Google’ın sunduğu Dünyanın en yaygın reklamcılık platformudur. Ziyaretçiler reklam başlığına her tıkladığında ödeme alırsınız.

Üyelik Sitesi Oluşturun: İyi bir hayran kitlesi oluşturduğunuza inanıyorsanız, içeriğinizi kilitleyebilir ve yalnızca abonelik ücretini ödeyen kullanıcıların blogunuzu okumasına izin verebilirsiniz. Bunu, MemberPress adlı bir eklenti ile kolayca ayarlamanız mümkündür.

Kârlı bir blog oluşturmak ne kadar sürer?

İngilizce içerikler üreten çoğu blogcu için, tamamen sıfırdan başlasalar dahi, bloglarından gelir elde etmeye başlamaları 6 ay ila bir yıl sürecektir. Bu süre, ne denli yoğunlaştığınıza ve bir haftada ne kadar zaman ve emek harcadığınıza göre değişir.

Sonuç:

Başarısızlıklarının size rehberlik etmesine izin vermeyin. Yazma tutkunuz varsa ve zaman ve emek harcamaya istekliyseniz, blogunuzdan para kazanabilirsiniz. Elbette biraz zaman alabilir, ancak odaklanırsanız blogunuzla harika şeyler başarabilirsiniz.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz