Backlink Nedir, Nasıl Alınır?

Şub 7, 2024 | SEO

backlink nedir doğal backlink nasıl alınır

Arama motorlarının web sitelerini aldığı link sayısına göre sıraladığını iddia etmek yanlış olmaz. Web siteniz için bir “istek planı” oluşturmalı ve bir an önce işe başlamalısınız:

Hedef kitlenizin ne aradığını bilmek ve bunları bir düzen içinde sunabilmek önemlidir. Fark yaratmayan bilgilerle ilerlerlerseniz muhtemelen yığınlar arasında kaybolursunuz.

Web Sitenizin Sunduğunu Faydalara Odaklanın

Link almak istediğiniz siteye ne gibi faydalar sunabileceğinizi net bir şekilde belirtmelisiniz. Ayrıntılı ve kaliteli içerik, meşru bir site ve söz konusu siteyle örtüşen içerikler etkileşim alabilmeniz adına dikkat çekicidir ve sunumunuzda altı çizilmesi gereken alanlardır.

Rekabetçi İçerikler Yazın

Bağlantı vermeye değer içeriğiniz yoksa, kimse size kolay kolay bağlantı vermez. Geri bağlantı (backlink) oluşturmanın temelinde kusursuz içerik oluşturmak vardır ve bunun sektörünüzdeki diğer içeriklerden daha iyi olması gerekir.

İşte bunu yapmanın en hızlı yolu. Ubersuggest’e hedeflemek istediğiniz anahtar kelimenin konusunu yazın ve “Ara”yı tıklayın. Buradaki ilk hedefimiz her şeyi rakiplerden çok daha iyi yapmak olmalı.

  • Rakiplerinizden çok daha kaliteli görseller seçin.
  • Kelimeleri dikkatle seçin.
  • Referans gösterilebilecek kaliteli ve uzun içerikler oluşturun.
  • Başlıklarınız etkileyici olsun.
  • Öne çıkan görsel ilginç olsun!
  • META açıklamalarınıza özen gösterin.

İçeriği Ayrıntılı ve Derin Tutun

Burada; hem kapsamlı hem de uzun içeriklerin öne çıkacağının altını çizeceğiz. Arama motorları ve okuyucular uzun içerikleri kaliteli bulur. Durumun sayfada kalma oranına da olumlu etkisi vardır.

Ayrıntılara girebilecekseniz girin. Haftanın 7 günü peşisıra paylaşmak yerine söz konusu içeriği makale tadına çekip sadece bir yazı için koca bir haftanızı harcayabilecekseniz bunu yapın.

Benzersiz Bakış Açıları Sunabilmek

Genel dilbilgisi kurallarını çiğneyen bir sesle paylaşım yapan dostların farklı bir çok parametreyi de gözden kaçırmadan başarıyı yakalayabildiklerine tanık oluyoruz. Göz ardı etmeyin ancak takıntılı da olmayın.

Aynı şey, videolar ve infografikler gibi metin tabanlı olmayan paylaşımlar için de geçerlidir. Okuyucularınızın zamanına değecek bilgileri paylaşın. Bu sayede hem kalıcı takipçiler kazanır hem de kaliteli backlink’ler elde edersiniz.

Spam Bir Site Olmadığınızı Kanıtlayın

Yasal görünmek ve güven kazanabilmek için özel tasarım bir temanız olması gerekmez ancak seçtiğiniz fonttan kullandığınız görsellere kadar belli bir mizanpaj sunduğunuzdan emin olun.

İlişkileri Sıcak Tutun

İnsanlar muhatabını tanıyamadığı web sitelerine kolay kolay bağlantı vermezler. İlişkiler kurmaya başlamanın ve sektörünüzde bir uzman olarak kendinizi konumlandırmanın bir yolu da sosyal medyada aktif olmaktır.

Soğuk ve sakin görünmekten kaçının. Sektörünüzdeki diğer kişilerle tanışma ve hatta onlar için misafir yazarlık yapma veya bir video değerlendirmesine katılma fırsatınız olacak. Fırsat geldiğinde kaçırmayın.

Veri Toplayıp Süzebilmek Önemlidir

Google Formlar, abonelik eklentileri ve etkileşim butonları re-marketing verisi toplayabilme adına önemli kaynaklar. Sıkıcı pop-up’lardan kaçının ve nasıl daha farklı olabilirim araştırması için güçlü bir rakip analizi yapın.

İnfografikler Eğlencelidir

Takipçiler İnfografiklere göz atmayı sever. Venngage gibi araçlarla ücretsiz veya küçük bir fiyata abone olarak (seçtiğiniz grafiklere bağlı olarak) kaliteli bir infografik oluşturabilirsiniz.

Kendi infografiklerinizi oluşturup paylaştıktan sonra, nişinizdeki diğer bloglara da ulaşabilir ve paylaşmalarını isteyebilirsiniz.

Web Siteleri için Görüşler Yazın

Başkaları için referanslar veya incelemeler karalamak mantıksız gelebilir ancak bunu yapmak SEO ve geri bağlantı stratejiniz için iyi bir ilk adım olabilir.

Diğer işletmenin olası satışlarına yardımcı oluyormuş gibi hissettirirken, aynı zamanda kendi web sitenizin sıralamasına da yardımcı oluyorsunuz. Bu küçük katkıya değer.

Şunu bir düşünün: Bir başkasına bağlantı veriyorsunuz ve ardından makalelerini çok beğendiğinizi ve kendi web sitenizde paylaştığınızı bildirmek için onlara ulaşıyorsunuz. Çok büyük ihtimalle olumlu geri dönüş alacaksınız.

Bloglara Yorumlar Yapın

Tutkuyla ve gerçekten emek vererek yorum yaptığınızı hissettirdiğinizde kesinlikle güçlü bir ilk adım atmış olacaksınız. Backlink inşaasının önemli reçetelerindendir.

Alakalı bir çok web sitesine; uzun, kaliteli ve değer katan yorumlar yapmaya özen gösteriyorum. Sonucu olarak trafik ve etkileşim alıyorum, yeni arkadaşlar ediniyorum.

Ne söyleyeceğinizden emin değilseniz anlamlı bir bakış açısı ekleyebilirsiniz. Teşekkür etmek veya kısa bir kaç cümleyle geçiştirmek süratle spam klasörüne gitmenize sebep olacaktır.

Sosyal Sinyalleri Kurgula

Sosyal sinyaller, arama motorlarına web sitenizin ne kadar aktif ve güncel olduğunu bildirir. Web siteniz ne kadar aktif olursa, sıralamanız o kadar iyi olur.

Paylaşımlarınız bir düzende ilerlemeli. Her bir sosyal platform için zamanınız olmayabilir. Bu durumda, takip edebileceğiniz bir veya iki tanesini seçin ve seçtiğiniz platformlarda günde en az bir kez paylaşım yapın.

Sonuç

Geri bağlantılar yani backlink’ler, SEO stratejinizin önemli bir bileşenidir ancak kendiliğinden oluşmazlar. Oturup onların olmasını beklemek yerine proaktif olun ve onları talep edin.

Başkalarının bağlantı vermek istediği içerikler oluşturmak ve web sitelerinin arkasındaki gerçek kişilerle ilişkiler geliştirmek, backlink skorunuzu yükseltmenize ve SEO sıralamanızda gerçek gelişmeler görmeye başlamanıza yardımcı olabilir .

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz