B2B Odaklı LinkedIn Pazarlama Stratejileri

Oca 1, 2024 | Sosyal Medya

B2B Odaklı LinkedIn Pazarlama Stratejileri

LinkedIn; Facebook ve Instagram kadar çok kullanıcıya sahip olmasa da, B2B işletmeleri için en iyi genişleme ve etkileşim platformudur.

B2B için LinkedIn’de müşteri adayları oluşturmanıza yardımcı olacak faydalanabileceğiz bir stratejiler listesi oluşturdum.

LinkedIn Otomasyon Araçlarından Yararlanın

LinkedIn aracılığıyla potansiyel müşteriler bulabilmek zaman alıcı ve zorlayıcı olabilir. Sonuçta bu başlı başına farklı bir süreç.

İlk zorluk, hedef kitlenizin bir parçası olacak kişileri bulmaktır. Ayrıca, sadece bulmak yeterli değildir. Güçlü bir açılış mesajı ile onları etkilemeniz gerekir.

Bu nedenle, Dux-Soup gibi LinkedIn otomasyon araçlarını LinkedIn’deki B2B müşteri adayı oluşturma stratejinize dahil etmeniz faydalı olacaktır.

Chrome uzantısına da sahip ilgili araç üzerinden, LinkedIn’deki 2. ve 3. derece bağlantıların profillerini sorunsuz bir şekilde ziyaret edebilir ve otomatik olarak istek gönderebilirim.

Başlamak için tek yapmanız gereken Chrome uzantısını yükleyip açmak. Bir sonraki adım, hesap listesi içeren herhangi bir sayfaya gitmektir. Bu, arama sonuçları veya hatta bir gönderiye tepki veren kişilerin listesi olabilir.

Bundan sonra, “Ziyaret ve Bağlan”a dokunun ve bağlantı isteğiyle birlikte gönderilecek mesajı girin. Seçenekler menüsüne giderek profilleme ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Araç ayrıca derinlemesine analizlere sahiptir ve profil ziyaretlerinin, davetlerin, kabullerin, yanıtların ve takiplerin sayısını gösterir. Mesajlarımı değiştirebilir ve sonuçları da optimize edebilirim.

Profesyonel İpucu: Tek bir günde çok fazla bağlantı isteği göndermediğinizden emin olun. İdeal olarak, günlük toplam istek sayısını toplam LinkedIn bağlantılarınızın yaklaşık yüzde 5’i civarında tutun. Yavaş başlayın ve bağlantılarınız büyüdükçe sayıyı istikrarlı bir şekilde artırın.

Yüksek Kaliteli Bağlantılar Kurun

Sahip olduğunuz bağlantı sayısı ne kadar fazlaysa, erişiminiz de o denli hacimli olacaktır. Sonuç olarak, ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgilenebilecek daha fazla kişiye ulaşmanın avantajlarından yararlanacaksınız.

Bununla birlikte, LinkedIn’de bir pazarlamacı olarak yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri, mümkün olan en kısa sürede çok sayıda bağlantı kurmaya çalışmaktır.

Düşük kaliteli bağlantılar, yüksek kaliteli potansiyel müşteriler oluşturmanıza yardımcı olmayacağından bu sizin için orta vadede yarardan çok zarar getirir.

Çünkü alakalı bağlantıların içeriğinizle gerçekten ilgilenmesi ve onu paylaşma ve etkileşim kurma olasılığı yüksek olacaktır.

Yukarda paylaştığım arayüz üzerinden atlama ayarlarını sorunsuz bir şekilde değiştirebilir ve yalnızca gerçekten bağlanmak istediğiniz profillere bağlantı istekleri gönderebilirsiniz. Örneğin, LinkedIn Premium üyesi olmayanları atlamayı seçebilirsiniz.

Profesyonel İpucu: Bekleyen davetlerinizi temizlemeye devam edin. Cevaplanmayan davet sayısını 500’ün altında tutmaya çalışın. Üç veya dört haftadan eski olanları kaldırın.

LinkedIn Gruplarını Bulun

LinkedIn’de otorite kurup ve çok sayıda üyesi olan bir liste oluşturana kadar beklemeniz gerekmez. Bunun yerine, halihazırda çok sayıda üyesi olan LinkedIn Gruplarına katılabilirsiniz.

Ancak rastgele herhangi bir gruba katılmamalısınız. Bunun yerine, bu gruplarda yapılan tartışmaların niteliğine ve kalitesine bakmalısınız. Bir gruba yalnızca, içinde değerli bilgiler ve içerik bulursanız katılın.

Bazı ilgili gruplara katıldıktan sonra, bu gruplarda düzenli olarak içerik paylaşmalısınız. İçeriğiniz veya diğer değerli bilgileriniz olsun, grupların her birinde belirli bir düzeyde etkin olduğunuzdan emin olun. Yeterince aktif değilseniz, doğal olarak kimse sizi fark etmeyecektir.

İlk olarak, arama kutusunda sektörünüzle alakalı anahtar kelimeleri kullanın ve arama için “Gruplar”ı seçin. Maalesef Gruplar için gelişmiş bir arama seçeneği yoktur. Doğru grupları seçtiğinizden emin olmak için onları manuel olarak değerlendirmeniz gerekir.

Grupları seçerken aşağıdaki faktörlere bakmalısınız:

Alaka düzeyi: Grubunuz nişinizle alakalı olmalı ve hedef kitlenizle yakından eşleşmelidir. Grup açıklamasını ve gruptaki gönderileri kontrol ederek bu bilgileri bulabilirsiniz.

Boyut: Grubun boyutu da işlevi de önemlidir. Çok sayıda üyesi olan bir grup yığınların arasında kaybolmanıza neden olabilir. Özetle insanlar sizi fark etmeyeceklerinden büyük gruplara katılmayın. Aynı zamanda küçük gruplardan da kaçının.

Aktiflik: Son olarak, grubun aktif olması esastır. Çok sayıda üyesi olan ancak düşük aktiviteli bir gruba katılırsanız bunun size bir faydası olmaz. Bunun yerine, yüksek düzeyde kaliteli katılımın olduğu grupları arayın.

Profesyonel İpucu: Yaklaşık 5000 üyesi olan gruplar bulmayı deneyin. Bunlar, muhtemelen en fazla aktiviteyi bulacağınız yerlerdir. Katıldığınız gruplar konusunda son derece seçici olmayı unutmayın çünkü LinkedIn bir seferde yalnızca 100 gruba katılmanıza izin verir.

B2B işiniz için LinkedIn potansiyel müşteri yaratmanın başka bir yolu da LinkedIn Grupları oluşturmaktır. Bunlar, geniş bir kitleyle popüler hale geldiklerinde büyük potansiyel müşteri kaynakları haline gelebilirler.

Ancak gönderdiğiniz içerikler sıradan, rastgele veya kalitesiz olmamalıdır. Bunun yerine, hedef kitlenize değer sağlayabilecek gönderiler oluşturmak için zaman ayırın. Gönderilerinizi düzeltmek için Grammarly gibi araçları kullanın.

Ek olarak, gönderinizin zamanlaması da önemlidir. En iyi zamanların LinkedIn’de 07:00-08:00 ve 17:00-18:00 saatleri arasında olduğu bilinir.

Kaliteli blog gönderileri, resimler ve videolar gibi farklı içerik biçimlerini de paylaşmayı düşünmelisiniz. Son zamanlarda LinkedIn, hikayeleri de sistemine dahil etti, böylece bundan da yararlanabilirsiniz.

İçeriğinizi yayınlamak için hem kişisel profilinizi hem de şirket profilinizi kullanabilirsiniz. Sonuç olarak, her iki yerde de aynı içeriği kullansanız erişimin iki katına çıkacağını görebilirsiniz.

Gelişmiş Aramadan Yararlanın

LinkedIn’in sunduğu en iyi özelliklerden biri gelişmiş arama özelliğidir. Bu özelliği kullanarak, markanız için potansiyel müşteriler bulabilirsiniz.

Gelişmiş aramayı açmak için tek yapmanız gereken alakalı bir anahtar kelime kullanarak arama yapmaktır. Sonuçlar göründüğünde, “Kişiler” i tıklayın. Bunu yaptığınızda, arama sonuçları işleri veya şirketleri değil, yalnızca kişileri gösterecek şekilde değişecektir.

Daha sonra başlıkta birkaç filtre göreceksiniz. Bunların yanında, “Tüm Filtreler” adlı bir seçenek göreceksiniz ve bu, LinkedIn’de gelişmiş aramayı açmak için tıklamanız gereken yerdir.

Bu seçenekler, bağlantı derecesi, endüstri, ülke, mevcut şirket, okul, profil dili ve çok daha fazlasını içerir. Bu güçlü filtreleri kullanarak hedef kitlenizdeki insanları bulabileceksiniz.

İstediğiniz unvanlara sahip hesapları seçerek bulabilirsiniz. Örneğin, yalnızca CEO’larla bağlantı kurmak istiyorsanız, bunu başlık olarak girebilir ve arama sonuçlarını filtreleyebilirsiniz. (Title kısmını incelemeyi unutmayın!)

Linkedin Şirket Sayfanıza Özen Gösterin

Ziyaretçileri potansiyel müşteriler haline getirmek için şirket sayfanızın içeriğini değiştirmeniz ve bunları düzenli olarak güncellemeniz gerekir. Şirketinizin ne yaptığını belirleyen bir kapak fotoğrafı ile başlayın.

Bu, ziyaretçinin dikkatini çekmenin harika bir yolu olarak hizmet eder. Çarpıcı kapak fotoğrafları tasarlamak için Canva gibi ücretsiz araçları kullanabilirsiniz. Ücretsiz versiyonu epey iş görse de ücretli versiyonunu kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Ardından, ilgi çekici bir satış metni oluşturmak için sayfa açıklamasından yararlanın. Açıklamanın ilk üç satırının en iyisi olduğundan emin olun.

Çünkü LinkedIn, herhangi biri sayfayı ziyaret ettiğinde yalnızca ilk üç satırı gösterir. Daha sonrasında açıklamanın tamamını okumak için “Daha Fazlasını Gör”e tıklamaları gerekir.

Sonuç

Kişi ya da kurumlar için çekici Linkedin profilleri oluşturmak ve bu alanları güncel tutmak zaman alabilir. Profesyonellerden destek almayı düşünürseniz [email protected] e-posta adresimiz ve aşağıdaki iletişim formumuz üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz