Av Malzemeleri Dükkanı Açmak

Nis 13, 2024 | İnternetten Para Kazanma

Zor zamanlardan geçiyoruz. Bir çoğumuz evden çalışıyor veya mikro gelir elde etmenin yollarını arıyor. Kendi işini kurmak isteyip ne yapabiliriz diye düşünenler biraz da deneyim sahibiyse av dünyasında şanslarını deneyebilir. Av malzemeleri dükkanı açmak zevkli olsa da heyecanlı ve bilgi gerektiren bir iştir.

Pek deneyim sahibi değilseniz av sektörüyle ilgili kendinizi geliştirinve bu konuda uzmanlaşabilmek için çaba sarf edin. Başarılı bir iş kurmak sabırlı olup etik değerlere uymayı gerektirir. İster dijital dünyada ister gerçek bir dükkan üzerinden olsun her zaman doğru dürüst bir esnaf olabilmelisiniz.

İşletme sahibi olarak sıcak ve samimi davranmanız kısa sürede müşteri veeritabanı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Av malzemeleri dükkanınız için bir amaç belirleyin ve ne olursa olsun asla bu amaçlar hedefler listenizden şaşmayın.

Av malzemeleri dükkanı nasıl açılır?

Müşterilerinize av malzemeleri dükkanınızda ürünleri satacağınıza ve dijital dünyada var olup olmayacağınıza karar verin.

Ateşli silahlar, ilgili kıyafetler, giyim kuşam malzemeleri, elektronik evcil tasmaları ve diğer malzemeler ilgili çekici olabilir ve bunları satabilirsiniz. Bu arada pek deneyimimim yok diyorsanız sıkı bir rakip analizi yapın, benzer bir dükkana giderek nelerin daha çok satıldığını gözlemleyin.

Hatta sanal dünyada şöyle bir gezin bakalım millet neler alıyor satıyor. Satıyor demişken “ikinci el” satış kanalı da düşünülebilir.

Derinlikli bir iş planı hazırlayın. Misal giderlerim ne kadar olur ekstra neler çıkabilir konusunda kendinize acımasız olun. 3 yıl sonra nerede olacağım, 5 yıl sonra neler yapabilirim kısmını daha şimdiden düşünün.

Biliyorum sıkıcı işler ama başlangıçta ne kadar dolu girerseniz kazancınız da o denli artar. Bu arada dijital medyayı kullanmayı da ihmal etmeyin. Dükkanınızda değerli malzemeler olacağı için adeta bir kale güvenliğine sahip olun. Kamera sistemleri, ses kayıt sistemleri konusunda masraftan kaçmayın. Ortalık it uğursuz doldu.

Bir zamanlar bir arkadaşım sadece aldığı bin dolar parayla iş kurmuş ve muazzam paralar kazanmıştı. O parayı da borç olarak annesinden aldığını belirtmeliyim. Eğer derinlikli bir planınız var ancak paranız yoksa ailenizden ya da arkadaşlarınızdan birini ikna etmeyi deneyebilir hatta ortaklı teklif edebilirsiniz.

Muhtemelen kiralık bir dükkanınız olacak. Bunun için de yine iyi bir araştırma yapmanız gerekir. Dükkanınıza mal geldiği zaman veya müşteri, park yerinin müsaitliğinden, tavan ve raf yükseliğine kadar her şeyi dikkatlice düşünmelisiniz.

Gerçek bir dükkan istemiyorum dijital dünyada var olmak istiyorum diyenlerdenseniz sıkı bir e-ticaret yazılımı bulun ve bunu hakkıyla idare edebilecek bir kişiyi istihdam edin. Haliyle kaliteli görseller, ürün videoları, ürün metinleri de oluşturmanız gerekeceği için bir de içerik yazarı bulmanız gerekecektir.

Bu arada bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek alakalı başvuru formlarını inceleyin. Gerekli belgeleri ilgili aldıktan sonra müracaat edin. İşletmenizi sorunsuz yönetmek istiyorsanız gerekli olan ruhsat ve izinleri almanız şarttır. Ayrıca vergi dairesine başvurarak vergi işlemlerinizi halledin.

Av ve avcılık malzemeleri; patlayan çatlayan tehlikeli materyaller içerdiğinden bunlarla alakalı her türlü izin ve muhafaza konusunu detaylıca araştırın. Yükte hafif pahada ağır şeyler satacağınız için yukarda da belirttiğim gibi güvenlik en önemli önceliğiniz olsun.

Güçlü ve güvenilir tedarikçiler araştırın ve yurt dışı tedariğini sorgulayın. Her sektörde olduğu gibi büyük miktarlarda alım yaptığınız taktirde toptan fiyatlardan ve indirimli fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Çalıştıracağınız elemanlar konusunda da hassas olun. Gerekli sogrulamaları yapın, referanslarını arayın. Av malzemelerine ve ekipmanlarına aşina kişiler almanız faydalı olacaktır. Yaş konusunda takıntılı olmayın misal adam 50 yaşındadır ama on numara çalışandır kesinlikle elemeyin.

Şu sorulara cevaplar bulalım:

 • Tekstil ürünleri de satacak mıyım?
 • Dekorasyona ne kadar para harcamalıyım?
 • Ortaklı mı ortaksız mı çalışmalıyım?
 • Gerçek bir dükkan yerine bu bütçeyi e-pazarlamaya mı harcayayım?
 • Kaç kişi çalıştıracağım?
 • Silah, tüfek ve benzeri materyallerin güvenliği nasıl olacak?
 • Müşteri test etmek isterse ne cevap vereceğiz?
 • Rakip analizi yaptım mı?
 • Dükkanını devretmek isteyenler olabilir, araştırdık mı?
 • Çinden vs’den ürün getirme konularını araştırdık mı?
 • KOSGEP desteğini araştırdık mı?
 • Salgın ve benzeri kapanma durumları için bir planım var mı?
 • Öngörülemeyen durumlar için ekstra bütçem var mı?
 • Kredi alacaksam derinlikli araştırdım mı?
 • Sunum materyallerim, kurumsal kimliğim hazır mı?

Bu arada yazımda sık dile getirdim ama en kritik nokta “rakip analizi.” İster dijital dünyada ister gerçek hayatta herkesin dükkanını girin, ziyaret edin eksikler gedikler neler araştırın ha bir de yeriniz müsaitse atış poligonu da oluşturabilirsiniz.

Dijital dünyada var olmak veya güçlenmek istiyorsanız bizlere [email protected] e-posta adresimiz veya 0532 591 57 71 numaralı telefonumuz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Profesyonel Destek Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz