Her Ana Sayfada Bulunması Gereken 8 Önemli Öge

Bir web sitesinde ve her ana sayfada olması gereken unsurlar nelerdir?

Her ana sayfada bulunması gereken önemli İster kurumsal ister kişisel bir web sitesinde olsun; başta ana sayfanız olmak üzere potansiyel müşterileri yakaladığınızdan ve onları doğru kanallara yönlendirdiğinizden emin olmalısınız.

İnsanlar iş görüşmeleri sırasında da ellerinden gelenin en iyisini yaparlar.

Saçlarını kestirir, en iyi takımlarını giyerler, dişlerinde ıspanak kalmadığından emin olurlar – uzun lafın kısası, mümkün olan en iyi ilk izlenimi vermeye çalışırlar.

İster gerçek hayatta ister dijital dünyada ziyaretçiler; hayatın her anında ayrıntılı olarak inceler, hakkınızda bir fikir oluşturur ve daha fazla tanımaya ve iş yapmaya değer olup olmadığınızı belirler. Web siteleri için durum böyledir ve herhangi bir işteki tek gerçek para birimi elbette güvendir.

Burada şöyle bir sorunun gelmesi muhtemel: “Evet web sitemize bir şekilde ulaştılar ancak onları ikinci veye üçüncü sayfalara nasıl yönlendirebilir, sayfada kalma oranlarını nasıl artırabiliriz?”

Alıcılar olarak, satın almakla ilgilendiğimiz hizmetleri veya ürünleri bulduğumuzda ve daha fazla bilgi bulabilmek adına şirketin ana sayfasını ziyaret eder, genellikle belirli cevaplar, güven verici unsurlar ararız.

Sebep ne olursa olsun, kişi ve kurumlara güvenip güvenemeyeceğimizi ve onlarla ilerleyip ilerlememiz gerektiğini anlamamıza yardımcı olacak bilgiler arıyoruz.

Her Ana Sayfada Bulunması Gereken 8 Önemli Öge

Her Ana Sayfada Bulunması Gereken 8 Önemli Öge

Web sitenizin genel-geçer ziyaretçileri potansiyel müşterilere dönüştürmesini istiyorsanız, ihtiyaçları nasıl karşılayabileceğiniz konusuna yoğunlaşmalısınız. Buna da ana sayfanızı düzenlemekle başlayabilirsiniz.

Çoğu işletme, kim olduklarını ve ne yaptıklarını açıklamak için şirketlerinin ana sayfasını kullanır; daha doğrusu doldurur. Ancak bu, ana sayfanız için kesinlikle ana öncelik değildir. Mesajınızın hedef kitlenizle daha etkili bir şekilde ulaşması gerekir. Burası vizyon ve misyon başta olmak üzere kalabalık metinleri paylaşacak bir alan değil.

Web sitenizin ana sayfasının atması gereken ilk adım, biliyorum sık belirtiyoruz ancak ziyaretçilerinizi ikinci sayfaya çekmektir.

Potansiyel müşteriler ana sayfanıza geldiğinde sadece sizi bulurlar ancak onları; örneğin bir ürün hakkında daha fazla bilgi edinmek veya fiyatlandırmanız hakkındaki detayları bulabilmeleri için ikinci bir sayfaya yönlendirebilirseniz, doğal olarak onları bir satın alma işlemine doğru da götürebilirsiniz.

Markanızın Ana Sayfası Nasıl Olmalı?

Markanızın Ana Sayfası Nasıl Olmalı?

Müşteri adaylarınızın ne arayıp nerelere baktığını bilmek, satış sürecinizi iyileştirecek ve ekibinizin etkileşimlerinize daha fazla yoğulaşmasına yardımcı olacaktır.  HOTJAR veya Microsoft CLARITY gibi kayıt arayüzleri üzerinden olşturulan sıcaklık haritalarını takip edebilir  ve sitenizde nasıl aksiyon aldıklarını hangi alanlara tıkladıklarını görebilirsiniz.

İçerikten kopmayalım! Net olun ve ziyaretçilere tam olarak ne yaptığınızı anlatın. İnsanlar şirketinizin ne yaptığına, kimin için yaptığına ve nasıl farklı şekilde yaptığına dair bir anlayışa sahip değillerse, daha fazlasını öğrenmek için sitenizde dolaşmaları pek olası değildir.

Geçelim ikinci maddeye. Navigasyonunuz, ilk kez gelen bir ziyaretçinin bile ihtiyaç duyduğu şeyi bulması için anlaşılması ve kullanılması kolay olmalıdır. Örneğin, blog kırılımınız en çok trafik alan sayfanızsa, gezinme yoluyla kolayca erişilebilir olmasını sağlayın.

Bir veya iki harekte geçirici mesaj sunun. Birisi ana sayfanıza veya web sitenizdeki herhangi bir sayfaya ulaştığında, devamında hangi işlemi yapmasını istediğiniz konusunda yönlendirici ve net olmalısınız. Bu, “danışmanlık talebinde bulun” gibi kısa bir call to action cümle olabilir.

İçerikleriniz pazarlama stratejinizin kalbi olduğundan, insanları içeriğinizi görüntülemeye ve abone olmaya teşvik edin. Özetle anasayfada vurgulayın. Özgün blog makaleleriniz, web seminerleriniz, podcast’leriniz ve diğer içerikleriniz uzmanlığınızı gösterir ve bu gibi değerli evrak ve sertifikalar bütünü güven oluşturmanıza yardımcı olur.

Araştırmalar, tüketicilerin %79’unun arkadaşlarından veya akranlarından gelen kişisel öneriler kadar çevrimiçi incelemelere ve referanslara da güvendiğini gösteriyor. Bu nedenle, şirketinizin önceki veya mevcut müşterilerinizden olumlu yorumları varsa, bunlardan yararlanın. Görüşler ve diğer sosyal kanıtlar yukarda da belirttiğim üzere güven oluşturur ve insanların sizi seçerken kendilerine güvenebileceklerini bilmelerini sağlar.

Devam edelim. Ana sayfanızda ürün veya hizmetleriniz hakkında ayrıntılara girmek istemeseniz de, hedef kitleye aradıkları şeye sahip olduğunuzu göstermek adına kısa bir özet eklemek yine de önemlidir.

Yine iletişim bilgilerinin anasayfada açık bir şekilde iletildiğinden emin olun. Ana sayfanızda bir posta adresi ve birisinin size ulaşmak istemesi durumunda tuşlayacağı bir telefon numarası bulunmalıdır. Ayrıca, daha hızlı hizmet sunmak istiyorsanız sosyal medya bağlantılarınızı ve canlı sohbet bilgilerini eklemek de akıllıca olur. Bütün gün telefon başında olmaktan endişeleniyorsanız, “yardım saatleri” oluşturun ve hatta canlı sohbet etmeyi düşünün.

Ek olarak potansiyel müşterilerinizin sizden ürün veya hizmet almak için atmaları gereken adımların basitleştirilmiş bir versiyonunu oluşturduğunuzda, ne yapmaları gerektiğini bilirler ve sizinle çalışmaları da kolaylaşır. Zaman kazandıracak üç kutucuklu bir modül süreçleri özetleyecektir.

Her anasayfada bulunması gereken önemli ipuçlarımıza ikna olduysanız bugün kendi başınıza derleyebilir ve inanılmaz sonuçlar veren bir ana sayfa oluşturma yolunda ilk adımınızı atabilirsiniz. Endişeleriniz mi var.  WhatsApp’tan yazabilir, form doldurabilir ve DMM Turkey’den profesyonel destek  alabilirsiniz.

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına geri bildirimleriniz bizim için çok önemli! Dijital pazarlama tutkunları için özel olarak hazırladığımız yazımızı ve DMM Turkey’i yorumlamanız bizleri motive edecek.

Yorum Yap